Samotný zelený jačmeň má veľmi zaujímavé zloženie. Keďže ide o zelenú trávu, je prirodzené, že obsahuje napríklad chlorofyl. Okrem neho sa tu ale nachádza ešte pomerne veľké množstvo iných látok, ktoré pôsobia prospešne pre naše telo. Aspoň v skratke si predstavme tie najdôležitejšie z nich:

Chlorofyl

Ako som už spomenul, toto zelené farbivo je prirodzenou súčasťou tohto typu zelenej trávy. Chlorofyl pôsobí v našom tele podobne, ako hemoglobín, čiže zlepšuje a napomáha prenosu kyslíka z pľúc cez krvné riečište všade tam, kde je to v tele potrebné. Dôležitý je aj jeho účinok na lepšiu regeneráciu organizmu.

Aminokyseliny

Každá jedna bunka nášho organizmu potrebuje aminokyseliny a to preto, že tie sú súčasťou bielkovín, ktoré sú pre organizmus životne nevyhnutné. Bohužiaľ, ľudské telo si nevie aminokyseliny vyrobiť a z toho dôvodu je zelený jačmeň mimoriadne dôležitý. Obsahuje totiž 18 druhov aminokyselín, vrátane tých esenciálnych, ktoré tak potrebujeme.

Antioxidanty

V každom ľudskom organizme sa skôr či neskôr začne tvoriť veľké množstvo voľných radikálov, ktoré pôsobia veľmi nepriaznivo na naše bunky. Okrem toho, že urýchľujú ich starnutie, spôsobujú aj viaceré chronické ochorenia. Proti nim môžu pozitívne zasiahnuť antioxidanty, ktorých je v mladom jačmeni viac, než dosť.

Enzýmy

Pre chemické procesy v našom tele sú veľmi dôležité enzýmy, ktoré pôsobia ako katalyzátory takýchto procesov. Tie dokážu tieto procesy aj regulovať a tak napomáhajú k správnemu fungovaniu tela. V zelenom jačmeni je niekoľko druhov takýchto enzýmov, ktoré sa pri jeho sušení nijako neznehodnotia a tak ich telo príjme v ich prirodzenej forme.

Vitamíny

Ako som už spomenul na úvod, vitamíny sú veľmi dôležitou súčasťou zeleného jačmeňa. Preto chcem spomenúť aspoň tie najdôležitejšie, ktoré majú pre ľudské telo zásadný význam. Ide o vitamíny skupiny B, najmä B1, B2 a B6. Tiež vitamín C, vitamín E a vitamín H. Sú tu aj kyselina listová, pantoténová a tiež cholín, ktorý je podobný vitamínu B.

© 2017 greenbody.sk Všetky práva vyhradené.

Vytvorené srdcom Melton Digital a poháňané WordPressom.